Fašismus

18. října 2017 v 15:05
Je před volbami do českého parlamentu (20. a 21. 10. 2017). Už ani nesleduji, jak si vedou jednotlivé strany. Ono je to více méně jedno. Stejně z toho vyjde nějaká "duhová" koalice. Čím duhovější, tím horší. Ono to probleskuje už dneska - my jsme chtěli toto či tamto, ale koaliční partneři s tím nesouhlasili a tak z toho sešlo. Zkrátka koalice bude na hranici funkčnosti. Ale máme demokracii! Začínám si uvědomovat, že o tu demokracii až tak moc nestojím. Chci vládu, která bude dobře spravovat naši zemi a bude slyšet i na mé drobné stesky co se současnosti týče. Chtě nechtě to musím srovnávat s předchozí vládou KSČ. Ano, nemohli jsme si vybírat mezi různými stranami. Akle když jsem si stěžoval ať už na sekretariátu nebo na orgánu lidosprávy, tak se tím někdo zabýval a dokonce to i vyřešil. Dneska když chci něco vyřešit, tak musím k soudu a výsledek je nejistý. A pro mně i drahý. Samozřejmě, kraviny, které komunisté dělali to neomlouvá, například dneska volič musí za plentu, za komunistů to bylo odsuzováno. Volíme manifestačně! Nehodlám rozpracovávat, jak to komunisté měli dělat, příkladů by bylo dost, ale je na komunistech, aby si to rozpracovali. Zkušeností už je dneska dost.
Co ale dneska považuji za děsivé, jsou hlasy fašizující sebranky, které se, samozřejmě anonymně, dneska ozývají v internetových diskusích. Příklad: Babiš je zloděj. A co je ještě horší, je to estébák! Zavřít! V lepším případě. V horším by tato sebranka rovnou věšela. Když napíšu sprostý slovo, moje slovo je zcenzurováno. Když napíšu Komunisté na šibenici - v pořádku. Žádné sprosté slovo tam není. Že to je fašismus, to, jak se zdá, nikoho nevzrušuje. Kdyby měly ve volbách vyhrát strany, které toto fašizující podhoubí reprezentují, tak je to na vážnou úvahu o emigraci. O tom, jestli je Babiš zloděj, musí rozhodnout soud, a ne nějaké fašistické hovado. Zase - nikoho to, nevzrušuje.
Zarážející je i mizerná odborná úroveň předvolebních debat v televizi. Chápu, že předvolební kampaň není žádná vědecká konference, ale až tak lézt do prdele těm nejblbějším voličům, je přece jen moc. Jestli se nepletu, tak se tomu říká populismus. Pravicové strany se shodují na požadavku snížení daní. Skoro by se dalo říci, že to je jejich hlavní tahák. Jedním dechem ale slibují, že dají víc ... Dosaď podle libosti - školství, zdravotnictví, dopravu atd. Včera jsem Kalouska slyšel, jak slibuje, že sníží daně. A to ještě sliboval, že sníží cenu práce pro podnikatele, čili sníží sociální a zdravotní pojištění. Kalousek přece jen není tak blbej, aby nevěděl, že by taky měl pamatovat na ty chudé. Byl si toho vědom. A proto mlhavě uvedl, že zvýšení důchodů zajistí jinou cestou - asi komerčním důchodovým připojištěním. Jenže to si platí lidi, ne stát. Za přezírání sociálních potřeb širokých vrstev padaly hlavy. Mocní se musí starat, jak žije ten chudý plebs, jinak půjdou hlavy dolů. Jako za francouzské revoluce. Starat se o to, aby se bohatí měli dobře, je zbytečné. Ti se mají dobře i bez zásahů státu. Domněnka, že ti bohatí se postarají, aby si i plebs měl dobře, se ukazuje jako nesmyslná. Každý se přece musí starat sám o sebe (Svoboda a odpovědnost - heslo našich Svobodných). Jenže má to háček. Odpovědnost vůči sobě. Odpovědnost vůči ostatním - ani náhodou. O ty se musí tak nějak starat stát. Čím méně, tím lépe. Aspoň ta chátra bude volky neviolky makat. To je za zdánlivě atraktivními hesly. Do určité míry by se s tím dalo souhlasit. Ale co s těmi, kteří se o sebe starat nemohou? Hlavně staří, nemocní, děti? Odpovědí je rozpačité pokrčení rameny. Ono se vlastně na takové otázky ani neodpovídá. Zato programů, jak pomoci bohatým, je dost. Hnutí ANO snad poprvé v naší polistopadové historii se zlepšením ekonomiky otevřelo možnost, aby se zlepšila životní úroveň lidových vrstev. Samozřejmě, že to byla výzva i pro další strany, zejména ČSSD. Když roste ekonomika, musí se zlepšit i postavení lidových vrstev. Jak se tato zásada bude realizovat, na to jsem opravdu zvědav.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama