Ta trapná chvíle demise

5. května 2017 v 11:43 | Ivo Adler
Tak podá předseda vlády Bohuslav Sobotka demisi nebo ne? Včera se hrdě hnal na Hrad, že tu údajnou demisi podá, ale předevčírem se mu to rozleželo a na poslední chvíli změnil rozhodnutí a jeho sekretariát prezidentovi oznámil, že to nebude demise, ale jen jednání o tom, jak řešit vládní krizi, kterou sám Sobotka sám vyvolal. Smyslem celého toho tyátru je, aby Sobotka odstranil z vlády Andreje Babiše, ale sám ve vládě zůstal. Pochopitelně jako předseda. Chtěl se tedy s prezidentem domluvit: první varianta - prezident demisi přijme, zároveň to bude demise celé vlády a jedním dechem Sobotku požádá, aby sestavil vlády novou. Pochopitelně bez Babiše. Druhá varianta by byla, že i tady prezident demisi přijme, ale požádá Sobotku, aby vláda dál vládla v demisi. I tohle by se Sobotkovi líbilo. Má to ale jeden háček. Kam s Babišem? Hoši z ANO už se dali slyšet, že bez Babiše to tedy ne! A pak je samozřejmě varianta třetí. Prezident demisi přijme a Sobotka půjde do prdele. Sestavením vlády bude pověřený někdo jiný. Myslím, že Sobotka udělal chybu. Když složím funkci, tak ztratím tu sílu a vliv, které jsou s funkcí spojené. To někteří pánové těžko nesou. Zažil jsem to i v našem spolku. Můj předchůdce ve funkci předsedy se dal zvolit do vyššího orgánu a očekával, že ve mně bude mít spolehlivého vykonavatele svých záměrů. Vtip byl v tom, že naše organizace mu k zastupování ve vyšším orgánu nedala mandát. Nevadí, byl tam bez mandátu. Tak jsem si řekl, to tedy ne, vola nikomu dělat nebudu. A funkci předsedy jsem složil. Což ve svých důsledcích vedlo k tomu, že se vyšší orgán nakonec rozpadl. Funkce jsou čestné, takže je mi to u prdele. I když nějaká koruna se občas sejde. Čím vyšší funkce, tím je částka vyšší. To dá rozum.
Jak to tak vypadá, schyluje se k variantě třetí. Při včerejší "nedemisi" prezident řekl jasně: milý Sobotko, veřejně jsi řekl, že podáš demisi, tak ji podej a to ostatní už není tvoje starost. Prostě choval se tak, jako by demise podána byla. Na závěr neopomněl dodat: druhý tyátr už ti dělat nebudu. Demisi pošli poštou. A s celou suitou hrdě odkráčel středem. Sobotku nechal stát před novináři, aby tam, zcela zbytečně vykládal svoje zdůvodnění. Více méně už to nikoho nezajímalo a i Sobotka nakonec poslušně odklusal za prezidentem, patrně aby domluvil čas odeslání demise. Nebo že by se ještě rozmyslel? Je to jako v tom Švejkovi. Tak si vyberte: chcete být zastřelenej nebo oběšenej?
Sobotka se zapletl do své vlastní intriky. Je v situaci, kdy už bude těžké demisi nepodat. A jak ji podá, je ze hry. O tom, co bude dál, se už bude jednat bez něj. Hnutí ANO se vyjádřilo zcela jasně. Vláda jedině s Babišem. Bez něj to nebude naše vláda. Lidovci už tradičně jsou, resp. nejsou, ani ryba, ani rak. Tváří se, že se jich to jako netýká. Nicméně zdá se, že se jim to vyplatí. Pokud bude ANO trvat na tom, že předsedou vlády nemůže být Sobotkův nohsled Chovanec, tak nelze vyloučit ani to, že předsedou vlády bude předseda lidovců Bělobrádek. Uvidíme, jak se kluci vyspí. Panuje vcelku shoda, že vláda by měla existovat na půdorysu současných koaličních stran.
Velice zajímavá je role sdělovacích prostředků v celé kauze. ČT je tradičně provládní, rozuměj protibabišovská. Včera jsem viděl kus Interview na ČT 24. Hostem byl Babiš. Moderátorka na něj doslova ječela. Babiš není žádný velký řečník, rozhodně to není Kalousek, a tak měl co dělat, aby se neoctnul v rohu ringu. Nejnovější hit - Babiš mluvil s nějakým redaktorem z nakladatelství Mafra o postupu proti špičkám ČSSD. Politická etiketa říká, že to by se dít nemělo. Je to blbost. Politická elita ČR má plné ruce práce jak omezit politickou váhu miliardáře Babiše. Jde to ztuha, i když si vymýšlí kde co. Je zajímavé, že za jiných okolností se to akceptuje. Nápad s korunovými dluhopisy, jejichž výnosy se nedaní, není Babišův, ale Kalouskův. Teď Kalousek vykládá, že to bylo myšleno jinak. Jako investiční stimul. Blbost, byla to "daňová optimalizace" jako vyšitá. Tady boháči mohou optimalizovat podle chuti. Když ale chtějí využít své ekonomické síly v politice, tak to prý není dobře. Boháči se na to nikoho neptají. Kapitalismus je prostě takový.
Ponechám stranou naši politickou scénu na levici. Není nijak zvlášť zajímavá. ČSSD se nemůže vymanit ze svěrací kazajky antikomunismus, do které se sama nasoukala. A tím pádem se musí snažit dělat svou levicovou politiku s pravicovými stranami. Není třeba pochybovat o tom, že to jde těžko. Mezi pravicové strany tradičně patří ODS, nověji TOP 09, a ještě nověji ANO. ODS a posléze i TOP 09 jsou pravicové strany, jejich existence byla a dá se říci stále ještě je, postavena na okrádání státu. Dostali jsme se k moci, a tak si státní bohatství, které zbylo po komunistech, rozebereme mezi sebou. Už toho ale moc nezbývá. Česko je docela slušně rozkradené. ODS zvláště trvá na tom, že je třeba dát co největší prostor kapitálu. Předseda ODS lidem věří natolik, že kontrola plnění daňových povinností je vlastně zbytečná. Předseda Fiala je akademický blb, který ví hovno o reálném životě. Kalousek je přece jen trochu zběhlejší. Už ani neslibuje, že po volbách zruší EET, i když zpočátku proti ní hřímal hromy a blesky.

Babiš totiž je jako ministr financí úspěšný. Kalousek jako ministr financí se moc nepředvedl. Zvyšovat při restriktivní politice státní dluh, není opravdu něco, čím by se mohl chlubit. Proti tomu za Babišova ministrování rostou platy ve státním sektory, důchody a ještě se snižuje zadlužení. Nakonec i Kalousek v jednom rozhovoru přiznal, že to s tou restriktivní politikou přehnal. Hnutí ANO pro mne představuje zástupce selfmademanů, kteří se sami vypracovali. Je to vidět i na nižších úrovních. A ti potřebují řádně fungující kapitalismus. Náš kapitalismus má k řádnému fungování ještě dost daleko. Proto Hnutí ANO držím palce.

P.S.
Tak teď jsem si to přečetl. Bohoušovi to došlo. Žádnou demisi nepodá.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama