Geopolitika

17. května 2017 v 16:22 | Ivo Adler
Zájmy státu jsou dány do značné míry jeho zeměpisnou polohou. Tento fakt se dost podceňuje a za rozhodující faktor se považuje politika vládnoucí elity. Je to stejné jako u lidí. Nedávno jsem slyšel rozhovor s jedním forenzním psychologem (co všechno už není forenzní), Netík se jmenoval, který řekl, že existence (každého) člověka je dána především biologicky. To vlastně znamená, že o naší existenci rozhodují naše geny. Co jsme si vylosovali v genetické loterii, to máme. I když ne každý losuje ze stejného osudí. Osudí jsou různá. Dalším faktorem, který se podepisuje na lidské existenci, jsou sociální podmínky. Jeden má díky svým sociálním podmínkám lepší podmínky, jiný horší. Werich o tom zpívá: kdo v hadrech na štěstí čeká, ten se načeká. Teprve na třetím místě mezi faktory naší existence je naše chtění, či chcete-li, vůle. I když i ta vůle je dána geneticky.
Se státy je to podobné. Z ostrovního státu nebude kontinent, z malého státu nebude velký, z polární oblasti nebudou tropy. Ale dost obecného žvanění, které každý zná, přejdu ke konkrétnímu příkladu a tím je Rusko. V poslední době jsou v kurzu Vikingové a díky tomu jsem se dozvěděl, že Rusko mají na svědomí Skandinávci, kteří hledali cestu po pevnině do Cařihradu. A měli lodě, které tu cestu dokázali zvládnout po ruských řekách. A jak tak pluli po řece, tak také obchodovali a loupili, a jeden obzvlášť schopný náčelník imponoval místnímu obyvatelstvu natolik, že ho vyzvali, aby jim šéfoval. Bylo to v Novgorodu, a tam se zrodilo Rusko. Území ovládané Novgorodem se rozšiřovalo, až posléze dosáhlo rozlohy bývalého carského Ruska. Zároveň se Rusko vyvíjelo jako kontinentální stát. Bylo v podstatě uzavřené samo do sebe. Tím se jeho vývoj zpomaloval. V tomto období jeho vývoj trochu připomínal Čínu, která se od 15. století vyvíjela také uzavřená sama do sebe. Také na to doplatila.
Zároveň ale Rusko představovalo bohatou kořist pro dobyvatele. Velké území s přírodními zdroji a pracovitým obyvatelstvem láká každého potenciálního dobyvatele. Čína se zablokovala svou vlastní uzavřeností a tak pro Rusko nebezpečím nebyla, ale předtím se Rusko muselo vypořádat s vpádem Mongolů. Na západě Evropy žádná uzavřenost nebyla, západní Evropa byla jako neotesánek, chci víc a víc. Pokusů o ovládnutí Ruska bylo víc. Řádem německých rytířů počínaje, o Vikinzích nemluvě, přes Napoleona až po 1. a 2. světovou válku. Všechny tyto pokusy Rusko zaplatilo velkými materiálními i lidskými ztrátami. Tyto trpké historické zkušenosti vedly Stalina k celkem jednoznačnému závěru. Je třeba posunout obranu Ruska co nejdále na západ. Jevově tato politika na sebe vzala podobu světové socialistické soustavy. Vytvoříme za západní hranicí soustavu přátelských států, které budou plnit úlohu jakéhosi nárazníku. Budou s Ruskem spojeni totožným společenským zřízením, které jim budeme garantovat, a pokud to je možné, i společným slovanským základem. Tuto politiku převzali i Stalinovi pohrobci a nutno přiznat, že to fungovalo až do devadesátých let minulého století. Že tím společenským zřízením byl socialismus, vyplynulo z historického vývoje, zejména z krize třicátých let a porážky hitlerovského Německa. Ale tuto úlohu plnilo do určité míry i nesocialistické Finsko, kde ovšem nebylo třeba, aby Rusko plnilo úlohu garanta společenského systému.
Nebudu se zabývat příčinami rozpadu socialistické soustavy a pádu socialismu. Chce to fundovaný historický rozbor a ten už nezvládnu. Nicméně následky byly jednoznačné. Vyspělým západním státům se otevřely velké možnosti. Skončily nárazníkové státy. Nejlepším řešením se ukázala existence samostatných národních států, s elitou vstřícnou Západu. Ne nadarmo většina našich politiků říká - my patříme na Západ. A domácí ekonomika neomezeně otevřená zahraničnímu kapitálu. Ideální pro využívání domácích obyvatel a přírodních zdrojů. Chvíli se zdálo, za vlády Jelcina, že to bude fungovat i pro Rusko. Ale trvalo to jen krátce. Rusové si uvědomili, jaké to pro ně bude mít důsledky a tuto cestu opustili. Spolupráce ano, ale bez přelévání bohatství z Ruska na Západ. A v tom je kořen problémů ve vztazích mezi Ruskem a Západem, bez ohledu na to, kdo zrovna stojí v jeho čele.
Za zmínku stojí Čína. Od své izolace v 15. století si prošla bolestným vývojem. Před tím to byla nejbohatší země světa. Na cestě zboží z Číny do Evropy profitovaly všechny státy na trase. Tady se zrodilo tvrzení o pokladech Orientu. Výměna zboží se přesunula z pevniny na oceány a státy na trase zchudly a naopak bohatly ty, které ten obchod měly v rukou. Čína mezi ně nepatřila. Byla jen zdrojem toho bohatství. Ne náhodou proto Čína přichází s myšlenkou obnovy této trasy. Už v minulosti se jí říkalo Hedvábná stezka. Někteří lidé u nás si uvědomují význam tohoto záměru a mají zájem, aby Česko bylo na trase. Může to být zdrojem i našeho bohatství. Naše prozápadní politická klaka (nebo kloaka) vsadila na otevření se západu. Nebudu rozebírat, jaký to má pro nás význam - využívání levné pracovní síly ve východní Evropě, popř. jejího přírodního bohatství. Z naší geografické polohy tedy jednoznačně vyplývá - žádná jednostranná prozápadní orientace, ale vyvážená politika jak na východ, tak na západ. Z toho budeme profitovat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Svatá celebrita Svatá celebrita | E-mail | Web | 17. května 2017 v 16:48 | Reagovat

*Aktuální články
Ano, jsou věci, které nelze změnit    Před 45 minutami
Čistě bílý mozek získáte jenom v Bohnicích    Dnes v 15:00
Optimismus už došel, skepse je zde dosatek    Dnes v 14:00
Umělá inteligence eliminuje chození do školy    Dnes v 13:00
Drahý Samsung Galaxy S8+ nebo levný DOOGEE Y6 Max    Dnes v 12:17
Svět ve kterém žijeme to je divadlo    Dnes v 12:00
Dětství mládí dospělost stáří    Dnes v 11:30
Nejsi zde vítán odejdi odsud parazite    Dnes v 11:00
Nekrmte internetové trolly    Dnes v 10:38
Žil jako hrdina který se nebojí práce    Dnes v 10:00
Jenom u nás nejsou nespokojení zákazníci    Dnes v 9:02
Práce ubývá díky automatizaci a robotizaci    Dnes v 9:00
Mám se stydět za to že jsem egoista?    Dnes v 8:00
V čem je ukryto kouzlo úspěšnosti?    Dnes v 7:00
Sny to je proces luxování mozku    Dnes v 6:00
Proč je vlastně člověk tak inteligentní?    Dnes v 5:00
Bůh a politický vůdce je jenom GVKB    Dnes v 4:00
Člověk trpící politickou nemocí    Dnes v 3:00
Proč je nemocných lidí zde jako sraček?    Dnes v 2:00
Neuvěřím dokud to osobně neuvidím    Dnes v 1:00

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama