Velikonoce

17. dubna 2017 v 10:07 | Ivo Adler
Velikonoce mám rád. Jsou to svátky jara a sympatické na nich je, že nikdo ode mne nic nečeká, i když to neplatí tak beze zbytku. V naší rodině jsou spojené s narozeninami a jmeninami, které se taky musí oslavit a samozřejmě nepřijdu přát s prázdnýma rukama. Ale proti vánocům je to prkotina. Těsně před velikonoci jsem se zúčastnil jedné besedy o velikonocích, vlastně to bylo o celém astronomickém roce, ale velikonoce hrály prim. Potvrdil se můj předpoklad, že s vynuceným odchodem od marxismu stoupne váha křesťanských svátků. Komunisti měli rozpracovaný projekt socialistické obřadovosti, a tak vánoce byly svátky rodiny, pod to se schovala i Svatá rodina, a velikonoce byly svátky jara. S trochou tolerance se pod to nechalo schovat i vzkříšení. Je vidět, že křesťanství a marxismus mohly vedle sebe koexistovat, což se také v praxi dělo. Co ale ani marxismus, ani křesťanství nezvládlo, to jsou svátky letního slunovratu (červen) a svátky podzimní rovnodennosti (září). Ty svátky totiž mají svoji logickou a hluboce zakořeněnou náplň a ta s oběma výše uvedenými ideologiemi nekoresponduje. Letní slunovrat byly svátky bezuzdného šukání, slunce stálo nejvýš a tvorba hormonů byla nejintenzivnější, podzimní rovnodennost byla zase bezuzdná žranice. Úroda byla pod střechou a bylo možné si trochu popřát. Jenže propagujte něco takového v ideologiích, které jsou svojí povahou puritánské.
Tohle samozřejmě vím a tak jsem si při besedě trochu zaprovokoval. Řekl jsem, že pomlázka stojí za hovno, když mládenec dívku vymrskává a ona je narvaná v džínách a v kalhotách vůbec. Chybí tam ten erotický podtext, kdy mládenec může dívce zvednout sukni, aby čerstvě utržené vrbové proutky, symbol života, mohly přilnout na nahou kůži. Tím pádem symbolika přijde trochu zkrátka. Naprostá většina přítomných dam s mým názorem souhlasila. Ty co nesouhlasily, moudře mlčely. Není radno vystupovat vždycky proti většině.

Průběh letošních svátků byl v naší rodině atypický. Před velikonocemi totiž zemřela babička snachy v požehaném věku 96 let. A prakticky do smrti, v nemocnici strávila snad jen čtrnáct dní, jinak byla v rodině své dcery, která se o ni starala, byla čiperná. Inu, Moravanka. To nám průběh oslav trochu narušilo, ale jen trochu. Domluvili jsme se, iniciativu opět převzala snacha, že se na velikonoce sejdeme u nich a manko v oslavách trochu doženeme. Ale opět zafungovala náhoda. Mladí si před velikonocemi koupili slávky, bůh ví, jak je připravili, asi chtěli mít postní jídlo, a snacha ještě druhý den zbytek slávek promptně dorazila. Výsledek byla těžká alergie, ale jenom u ní. Syn a vnučka byli zdrávi. To je riziko těchto exotických jídel. Občas se dívám na Exkluziv Kateřiny Brožové. Ale jen když jsou tam nějací zajímaví lidé, kteří umí poutavě vyprávět. Svou podstatou je ten pořad dost nudný. Jednou z obligátních otázek, které Brožová svým hostům na závěr dává, je otázka, jaké mají oblíbené jídlo. A čím větší blbec, tím je jídlo exotičtější. Naši snobové se předvádí - podívejte se, kde já jsem byl a co jsem tam žral! S chutí bych je kopnul do prdele. Tahle snobárna má svou odvrácenou tvář. Nepíšu to poprvé, ale vzestup alergií má svůj původ, kromě přehnané čistoty, právě v těchto exotických jídlech. Žereme něco, na co náš organismus není zvyklý. Výsledkem je pak přehnaná reakce organismu. Snacha se tím pádem ocitla zcela mimo provoz a syn ve třičtvrtě na dvanáct volal: mami, můžeme přijet na oběd? Mohli. Měli jsme bramborový salát a sekanou, ale tu mladí nežerou, oni radši slávky a tak žena udělala bleskově řízek a oběd byl zachráněn. K večeru jsme nakonec dojeli k mladým, poseděli, pojedli i popili, snacha už splaskla, i když prý byla oteklá, že sotva viděla. Dneska, na velikonoční pondělí, se může dostonat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 TOMÁŠ TOMÁŠ | 4. května 2017 v 6:54 | Reagovat

MÁM JINČÍ ZKUŠENOSTI PŘÍMO ZE ŽIVOTA. VČERA MNE ODCHYTILA JEDNA CIKÁNKA S 2 DĚTMI. PTALA SE MNE NA NEJAKEJ CHECHTÁK V PENEZENCE A POTREBOVALA SE VYLHAT Z TOHO, ZE JI UVERIM, ZE NEMA KAM JIT A TAK. POSTRADALA SVEPRAVNOST, PRITOM 2 DETI. NEPOCHOPITELNY. PAK JI VIDIM, JAK SI TO STRADUJE Z MEKDONALDA. TAK TAKHLE SI TADY BEZ KURÁTORŮ ŽIJEME.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama