Volby kam se podíváš

13. března 2017 v 14:55 | Ivo Adler
Období příštích dvanácti měsíců bude výživné. Na podzim nás čekají volby do poslanecké sněmovny a na začátku příštího roku přímá volba prezidenta. Nelze ani přehlédnout, že tyto volby proběhnou v kontextu voleb v zahraničí. Už proběhlo referendum o setrvání Velké Británie v EU a volba prezidenta USA. Obojí s výsledkem spíše než neočekávaným tak nežádaným. Velká Británie opustí EU a prezidentem USA se stal Donald Trump. Zlobivé dítě americké politiky. A v tomto roce, ještě před našimi volbami, budou volby do německého parlamentu a volba francouzského prezidenta. Volby do holandského parlamentu klepou na dveře (15. 3.). O nic světoborného v Holandsku sice nejde, ale i tam může výsledek překvapit.
Naše volby mají ale svou, nikoliv milostnou, předehru. Její součástí byl brněnský sjezd ČSSD ve dnech 10. 11. března. Volilo se na něm i nové vedení strany. Předsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi daly svou důvěru dvě třetiny delegátů. A to neměl protikandidáta. Nikdo jiný o post předsedy ČSSD nestál. Myslím, že to byla chyba. JUDr. Jeroným Tejc, který Sobotku kritizuje, kandidoval jen na funkci prvního místopředsedy. Myslím, že udělal taktickou chybu. Měl kandidovat na funkci předsedy. S největší pravděpodobností by byl poražen. Ale nikde není napsáno, že Sobotka zůstane předsedou i po volbách do parlamentu, zvláště pokud ČSSD bude druhá za Hnutím ANO. Pak by Tejc byl samozřejmou náhradou za Sobotku, zvláště když by moh´ říct - vidíte, já jsem to říkal. Takhle svou šanci promrhal a stejně prvním místopředsedou zvolený nebyl. Až se bude rozhodovat o nástupci Sobotky, byl by první na řadě, takhle bude jeden z několika potenciálních kandidátů. S takovýmhle přístupem ČSSD nové osobnosti nevygeneruje.
A nedostatek osobností je vidět i v postoji ČSSD k prezidentským volbám. Nejsou lidi! Výrazem bezradnosti ČSSD k otázce kandidáta na prezidenta je i předpokládané referendum v členské základně k výběru kandidáta na prezidenta. Z nouze se tak dělá ctnost. Nikoho nemáme, tak to hodíme na lidi. Navíc to bude zdánlivě demokratické. Jako by nestačilo, že prezidenta volí občani. To je demokratické ažaž. Ale nepřekvapuje mě to. ČSSD vždycky byla stranou přizdisráčů a je jí pořád. Pokud ČSSD nevybere silného kandidáta, a nikoho takového nevidím, tak nakonec bude podporovat Zemana, který už svou kandidaturu ohlásil. A v ČSSD je dost členů, kteří na to budou slyšet. Tím se naprosto zbytečně dělá ze Zemana politický gigant, kterým samozřejmě není. Ale mezi slepými jednooký králem.
Straničtí kandidáti jaksi na seznamu kandidátů chybí. Pár prezidentských kandidátů se už objevilo, zatím jsou jen per huba. Nakonec i Zeman, o kterém se hovoří jako o silném kandidátovi, bude muset shánět padesát tisíc podpisů občanů, spolu s číslem občanského průkazu, kteří mu dají svůj podpis na petiční arch, opravňující ho ke kandidatuře. Podpisy občanů může nahradit návrh dvaceti poslanců nebo deseti senátorů. Takový kandidát ale zatím není. Mluví se o tom, že na prezidenta bude kandidovat senátor Kubera (ODS) z Teplic. Ani on ale nedrží v ruce papír s podpisy senátorů nebo poslanců za ODS. Babiš (Hnutí ANO) prohlásil, že si dovede představit jako kandidáta na prezidenta ministra obrany Stropnického. Ale i tady je to ve stadiu úvah.
Zajímavý je postoj komunistů. Komunisti mají dost poslanců (33) na to, aby nominovali svého kandidáta. Pouštět se do shánění 50 000 podpisů mi přijde zbytečně náročné, když mohu dosáhnout stejného cíle podpisy poslanců. O to více pozornosti můžu věnovat vlastní volební kampani. Počet poslanců KSČM klesá. Podle posledního průzkumu preferencí klesly na čtvrté místo - s 10 % za ODS. Nedivím se tomu. Komunisté se málo profilují mezi našimi stranami a upadají do zářné šedi našeho politického života. Právě postavením svého kandidáta by z této šedi vynikli. V předvolebních diskuzích by mohli uplatnit svůj program i názory na řešení řady problémů společenského života. Myslím, že mají i kandidáta na tuto funkci. Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik není osobou neznámou a působí velmi distingovaným dojmem. Ale třeba najdou i někoho jiného. Pokud ale do toho nepůjdou, promrhají svoji příležitost a zaplatí za to dalším odlivem voličů. Kdo bude dávat svůj hlas věčným nosičům vody?
Jistě, do voleb je ještě relativně daleko. Strany čekají podzimní parlamentní volby. Bůh ví, jak dopadnou. Ale prezidentská kampaň už může být součástí kampaně do parlamentu. Zabily by se tak dvě mouchy jednou ranou. Na výsledky parlamentních voleb zřejmě čeká hnutí ANO. Hnutí ANO dokázalo vyniknout z šedi našeho politického života a výsledky se dostavily. I po volbách je ještě čas přihlásit prezidentského kandidáta. Je to otázka správně načasovaného rozhodnutí. Jak se zpívá v jedné Horáčkově písni - svět nedobyl nikdo, kdo nebyl hráč. Cituji samozřejmě volně. Ale Horáček ví, že štěstí přeje odvážným (a připraveným).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama