Říjen 2013

Volby do Poslanecké sněmovny ČR 25. – 26. 10. 2013

30. října 2013 v 15:55 | Ivo Adler
Nejdřív fakta. Na fakta se často zapomíná, proto je připomenu.
Strany % hlasů počet poslanců % poslanců
ČSSD 20,45 50 25
TOP 09 11,99 26 13
ODS 7,72 16 8
KDU-ČSL 6,78 14 7
Úsvit 6,88 14 7
ANO 2011 18,65 47 23,50
KSČM 14,91 33 16,50
Že strany mají větší procento poslanců než hlasů, je logické. Rozpočítávají se mezi ně hlasy nevoličů. Čím větší zisk ve volbách, tím větší podíl na hlasech nevoličů. Takže na tom nejvíce vydělali sociální demokraté.
Vítězem voleb je sociální demokracie. Je to ale vítězství Pyrhovo. Sociální demokracie nedostala očekávaných cca 30 % hlasů. Tím také končí úvahy o menšinové vládě. S 25 % poslanců se menšinově vládnout nedá. Menšinově by ČSSD mohla vládnout s podporou komunistů při silném volebním výsledku. Ale ten se nedostavil. Za to si ČSSD může sama. Jednak svým rozplizlým programem, jednak svým antikomunismem. Už sice ustoupili od antikomunismu militantního, ale pořád se k němu staví smířlivě. Vím, že je to složité. Jsou jako mezi kovadlinou a kladivem. Komunisty potřebujou, aby mohli vládnout, ale zároveň je potřebujou deptat, protože je to konkurence na levici. A tak v tom bruslí, jak dovedou. Zatím se vhodně do vládní sestavy doplňovali o lidovce nebo různá pochybná seskupení. Že tím levicová politika přicházela zkrátka, je nabíledni.
Výsledek voleb ale ČSSD otevírá nové, dříve neznámé možnosti. V parlamentu je 7 politických stran, jestli se o Úsvitu nebo ANO 2011 dá mluvit jako o stranách. Oba subjekty si ještě budou muset ujasnit, co vlastně jsou. Ale ČSSD to dává možnost vykašlat se na tradičního a velice nespolehlivého spojence - lidovce. Zároveň to obě hnutí tlačí ke zdi. ČSSD může říct: tak chlapci, jak jste to mysleli s tím vaším programem. Před volbami jak ANO, tak Úsvit byly velice velkohubé. A ejhle, je po volbách a chlapci se začínají kroutit. Do vládní odpovědnosti se jim nechce. Babišovi už nějak došlo, že s volebním výsledkem jeho hnutí se nemůže vládní odpovědnosti vyhýbat, i když se mu do ní nechce. Ale musí, jinak to jeho hnutí pohoří. Volič zase není tak blbý, i když je blbý dost, aby mu nedošlo: na co máme dávat svůj hlas Babišovi, když on nechce svůj program realizovat? Chápu, že by se Babišovi líbilo stát mimo vládu a vydírat ji hlasováním v parlamentu. Teď jde o to, jestli mu to ČSSD umožní. S Okamurou je to jak by smet. Okamurovo Úsvit má stejný počet poslanců jako lidovci, jsou tedy lehce zaměnitelní. Program? Kdo se bude po roce ptát na nějaký program! Bude se pragmaticky vládnout jako vždycky.
Lidovci by tím pádem šli do válu a když by Okamura nebyl dost vstřícný, vždycky mu může ČSSD pohrozit: hele, vyměníme tě za lidovce. Ty se na vládnutí jen třesou. Je to totiž jediný důvod jejich existence. Bez účasti na vládě je jejich existence zbytečná a různá středová hnutí je mohou víc než nahradit. Navíc jsou to nejtvrdší zastánci nepopulárních církevních restitucí. Požadavek Okamurova Úsvitu na uzákonění referenda by naopak našemu politickému systému jenom prospěl. Bude záležet jen na ČSSD, jak si ujasní povolební taktiku a její šikovnosti, aby dotáhla vytipované partnery do vlády. Možnosti má.

Účast ve volbách do poslanecké sněmovny

26. října 2013 v 18:41 | David Ryneš
Účast při volbách do Sněmovny
FOTO: David Ryneš, Novinky

Žádný přehnaný zájem o parlamentní volby 25. - 26. 10. 2013 nebyl. Je vidět, že lidi o politiku, jakou prezentují "demokratické" strany, nemají zájem.

Podzim

24. října 2013 v 15:13 | Ivo Adler
Volby se blíží, ale kašlu na ně. Stejně se volbama nic nezmění. Strany se hádají, jak vysoké procento zdanění by mělo být. To nikoho nevytrhne. Je jedno, jak vysoké jsou daně. Společnost dál jede v zaběhnutých kolejích. Pravičácká blbost, že jsou potřeba nízké daně, aby bylo na investice a tedy nové pracovní příležitosti, nefunguje. Peněz na investice je jako sraček. Co chybí, jsou smysluplné investiční záměry. Politicky i ekonomicky nejstabilnější jsou skandinávské země, které vykazují nejvyšší míru zdanění. Co je v dané chvíli důležité, aby skončilo rozkrádání státního rozpočtu pomocí různých těch dotací a veřejných zakázek. Zatím tomu všechny dosavadní vlády jenom pomáhaly, socdemáky nevyjímaje. Jediný, co může změnit společnost, je revoluce. K té se zatím zjevně neschyluje. Já budu volit komunisty, volím je od Listopadu, ne pro jejich program, on zas tolik nevybočuje z řady ostatních stran, ale kvůli antikomunismu. Pokud bude strašit strašidlo antikomunismu, budu volit komunisty. Na protest proti plivání po naší minulosti, protože je to plivání i po mojí minulosti, a to nikomu nedaruju.
Podzim je rozhodně přitažlivější téma. Na podzim mám vždycky nejvíc práce. Letos se to obzvlášť naakumulovalo. Sklidil jsem ze zahrádky brambory, letos to bylo slabý a obratem zasel špenát. Brambory byly pochopitelně raný, vyplatí se to, konzumovat je, když jsou v obchodě ještě drahý. Na zimu si kupuju pozdní, který jsou levnější. Letos jsem je pořídil za 8, resp. 10 Kč. To ještě jde. Špenát mi pěkně vyrostl, sklidil jsem ho, s manželkou jsme ho spařili, semleli a dali do mrazáku. Zásoba špenátu na celou zimu. Ty sklizňové práce dají docela zabrat. Kdyby jen to. Manželka si vymyslela, že vyměníme dřevěná okna za plastová. A to jsme do ulice nedávno dávali dvojskla. Moc velkou radost jsem z toho neměl, ale stalo se. Pak samozřejmě následovalo malování a úklid baráku. A když jsou nová okna, tak už nebudeme mít garnýže, ale záclonové tyče.
Z toho jsem měl největší vítr. Vím, jaké ty bylo, když jsme montovali garnýže a dělali jsme si to sami. I záclonové tyče jsme si dělali sami, ale bylo vidět, že máme přece jen větší praxi. Pečlivě jsme si to rozměřili, protože to je největší problém, aby to bylo rovně. Po rozměření jsem si vyznačil místo vrtu důlčíkem - to je taky problém, aby díra byla na požadovaném místě, když člověk stojí na štaflích a vrtá ruční vrtačkou. Nicméně se nakonec dílo zadařilo a bez ušpinění zdi se záclony dostaly na místo. Dřevěná okna jsme vysklil, sklo odvezl do patřičného kontejneru, odstranil plastový rám na dvojsklo a dřevěná okna ručo fůčo seřezal. Bude rezervní palivo na zimu.
Nedosti na tom. Manželka si opět vymyslela, že živý plot z thůjí kolem zahrady už žádnou parádu nedělá a že se tedy thůje odstraní. To znamenalo každou thůji vykopat i s kořeny, větve nasekat, některé byly natolik silné, že je budu muset taky nařezat, ale to si nechám na jaro, až trochu vyschnou a nasekanou chvůj odstranit. Zčásti jsme ji odvezli do sběrného dvora, zčásti ji cpeme do popelnic. Ještě ji má odstranit asi půlku. Ale než bude sníh, tak to myslím zvládnu. Nasekané větve jsem naskládal do zahradního krbu, příští rok na nich budeme grilovat. Pochopitelně jsem musel celou zahrádku zrejpat. Tu práci taky nemám rád. Bolí při ní záda. Letos to bylo obzvlášť protivný, protože mi překážely kořeny po těch thůjích. Ale už to mám za sebou. Když to manželka viděla, tak povídá: nó, když je ta zahrádka zrejpaná, tak není zas tak malá, jak vypadá, když jsou na ní záhony. A uklizením sedacího nábytku do skleníku pro mě práce na zahradě skončily. Už mi zbývá jen naložit zelí na zimu. Zaplať pánbu.

Podnikatel a bezdomovec

21. října 2013 v 18:39 | anonym
Úspěšný, bohatý podnikatel zastaví svůj sporťák Porsche u otrhaného, špinavého, zarostlého bezdomovce a v náhlé posedlosti po dobrém skutku, mu hodí stovku a říká: "Dej si v hospodě panáka..." "Děkuji, ale jsem abstinent...", odmítne slušně otrhanec... "Tak tady máš ještě stovku na cigarety...!" "Díky, pane, ale já jsem nekuřák..." "V tom případě ti dávám tisíc a běž si trochu užít s nějakou ženskou...!" "Promiňte pane, ale já netoužím po takových ženách..." a to už podnikatel zvýší hlas: "Tak, víš co? Tady máš další tisíc a nastup si! Pojď se ukázat mé ženě, ať ta kráva vidí, jak vypadá muž, který nepije, nekouří a nechce kurvy...!"

Hodnocení příčin pádu veliké a kdysi mocné Římské říše

18. října 2013 v 13:44 | Edward Gibbon
Hodnocení příčin pádu veliké a kdysi mocné Římské říše
Edwardem Gibbonem z roku 1775
1. Valná většina obyvatel preferuje zábavu před prací.
2. Tradiční role otců jako živitelů rodiny je zpochybňována, množí se rozvrácené vztahy a svobodně žijící matky bez otců.
3. Senioři jsou zanedbáváni. Lidé pečují o domácí mazlíčky více než o svoje staré rodiče.
4. Literatura a umění se stávají bezduchým. Vytváří se planá zábava za každou cenu. Takzvaná umělecká díla jsou ošklivá, nevkusná, nic neříkající, ale přesto za ně bohatí platí horentní sumy.
5. Čestná vojenská služba vlasti je odmítána, zpochybňována, vysmívána a posléze zákonem zrušena. Armádu tvoří námezdní žoldnéři.
6. Lidé pilně pracující jsou zesměšňováni a jako vzor se staví prázdní pokrytci, populisté, pochybní umělci a takzvané celebrity.
7. Daňové zatížení obyvatelstva stále roste a stát přerozděluje neúměrně vysoké částky. Lidé se nebojí nepracovat, protože stát se o ně vždy nějak postará.
8. Úroveň vzdělání rapidně klesá.
9. Státní dluh roste do nikdy nesplatitelné výše.
10. Přestává se vyrábět a pěstovat, protože výroba doma je moc drahá a potraviny a výrobky se dovážejí ze satelitních zemí.
11. Kdo se dostal do pozice, kde může ze státního krást, většinou tak činí. Postižitelnost těchto zločinů je velmi malá.
12. Početí a výchova dětí je vnímáno jako obtěžující a dětí se rodí stále méně.
13. Léty osvědčené mechanismy, chránící poctivé před podvodníky, náhle selhávají.
14. Veřejné funkce se stávají předmětem kořisti zisku. Udělují se za úplatky a kdo je získal, chce z nich kořistit, aby se mu vložený úplatek několikanásobně vrátil.
15. Staletími prověřené hodnoty - jako je čest, smysl pro povinnost, zodpovědnost, nadšení pro práci, pro dobročinnost, zápal pro věci veřejné, jsou vysmívány a zesměšňovány.
16. Šíří se cynismus.
17. Šíří se plýtvání, nestřídmost, znevažování znalostí, dovednosti a poctivé práce.
18. Do země přichází velké množství cizinců.
19. Politikové nadbíhají lůze, která si vynucuje zábavu a státní podpory (chléb a hry).
20. Občané stále na všechno nadávají.
Poznámka Ivo Adler: Neměl jsem možnost tento text ověřit, ale pokud je to pravda, tak z toho až mrazí.

Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg

7. října 2013 v 18:57 | Ivo Adler
Volil jsem Zemana. Volit Schwarzenberga mi připadalo hloupé. Už samotná kandidatura Schwarzenberga na prezidenta mi připadala urážlivá. Zdálo se mi to stejné, jako kdyby stará vyžilá pornoherečka se ucházela o roli v pornofilmu. Uspět by mohla jen v tom případě, že nejsou žádné jiné vhodné kandidátky. A to je i případ Karla Schwarzenberga. Nebyli jiní vhodní kandidáti na pravicového prezidenta. Však se taky kolem něj seskupili ve Svaté alianci antikomunisté všelikého ražení. Nebylo to nic platné. Věčně pospávající knížepán, navíc ještě s řečovou vadou, u lidí propadl. Nepomohla ani jeho rádoby bodrá rozšafnost. Ať si knížepán jde pospávat na Orlík, ale v dynamické politice už nemá co dělat. Probojovat se do finále volby prezidenta je jeho životní úspěch. Je podmíněn neprofesionalitou pravicových politiků. Když oni pravicoví politici vidí v politice příležitost k vlastnímu obohacení a to se pak těžko obhajuje před veřejností. Proto pravice nakonec musela vsadit na Schwarzenberga.
Zeman, zdráhám se ho označit jako kandidáta levice, v konfrontaci s pravicovými nýmandy přece jen působil daleko profesionálněji. Vyhrál navzdory velké mediální podpoře Schwarzenberga. Chápu, že to muselo mediální magnáty nasrat. Ty lidi si dneska dělají, co chtějí. Ani mediální masáž nepomůže. Že vyhrál můj kandidát, mně ale nenaplňuje žádným velkým nadšením. K Zemanovi mám velké výhrady. Už jen to jeho věčné chvástání, byť balené do rádoby vtipných bonmotů, mně jde na nervy. O jeho životosprávě se nebudu šířit, je to konec konců jeho věc, ale tak velký přítel skleničky by prezident přece jen být nemusel. Nejvíce mi ale vadí jeho populismus. Ukazuje to právě současně probíhající návštěva Izraele. Označit palestinské hnutí, které je plně legitimní jako reprezentant palestinského lidu, za teroristy, se kterým se nevyjednává, může jen populista nejhrubšího ražení. I když, kdo ví. Třebas to není populismus, to jen pan Zeman je zas jednou mimo mísu, jako už mnohokrát.

To se panu Zemanovi občas stává, že je mimo mísu. Ukázal to ve své angažovanosti v případě uzavření Dolu Paskov. Přistoupit na požadavek odborářů, že by si majitelé měli vytvořit rezervu, aby mohli saturovat neefektivní těžbu v dole, to opravdu může jen odborář nebo ekonomický diletant. Rezervu si můžu vytvořit pro případ krize, když mám málo objednávek, abych ekonomicky přežil, ale žádný rozumný hospodář nebude udržovat v chodu neefektivní provoz. Je Zeman ekonomický diletant nebo populista, který v předvolební kampani loví hlasy pro svoji Stranu práv občanů (zemanovce). Těžko říct. V každém případě Zeman pokračuje v tradici našich aktivistických prezidentů, kteří vstupovali, a bohužel svévolně a neodborně, vstupovali do naší politiky, aby dosáhli svých osobních cílů. Doufejme, že je to do třetice a naposled.

Absurdita doby

2. října 2013 v 16:44 | Jiří Kohoutek
Absurdita doby.
V posledních dnech mě znepokojují v pravdě až neuvěřitelně znějící mediální zprávy, jakoby z úplně jiného světa a jiné reality, než v které denně žiji. Například včera to byla zpráva, že byl vládou pana Rusnoka odvolán ředitel ČD pan Žaluda. A to za velmi špatné vedení podniku. To je jistě v pořádku. Ale pan Žaluda dostane za tento "výborný" hospodářský výsledek odstupné ve výši 24 násobku měsíčního platu, který činí 500 tisíc měsíčně, tedy celých 12 milionů korun!!! A tady už nastává řada otázek z kategorie jiného světa či doslova sci-fi : 1. Jak může mít ředitel státního či polostátního podniku větší plat než třeba pan premiér či dokonce prezident? 2. Jak může mít odstupné 24 platů, když běžný smrtelník má sotva 3? 3. A proč nebyl za špatný výsledek hospodaření potrestán už dávno a to na hodinu?. 4. Co dělá draze placená dozorčí rada? Co vlastně dozoruje? Plat 500 tisíc by se dal ještě pochopit, kdyby normální základ byl cca 100 tisíc a dalších 400 tisíc za extrémně dobré výsledky podniku a obrovskou ziskovost a prosperitu. Jenže ta se nekoná. Při příchodu p. Žaludy do funkce byly ČD v roce 2008 tehdejší vládou zcela oddluženy částkou celých 8 miliard korun z kapes daňových poplatníků. A to i z kapes těch občanů, kteří jezdí vlakem jednou za 10 let. A nyní po pěti letech ředitelování pana Žaludy se dluh pohybuje opět v řádech miliard. Tolik strohá zpráva z médií ještě okořeněná dodatkem že ČD vyplatila celých 100 milionů korun za služby externích právníků, ačkoli sama zaměstnává armádu vlastních. Dobře placených. A za tento výsledek panu Žaludovi náleží 12 milionů odměny? To vše ve chvíli, kdy paralelně běží zpráva, že minimální mzda je vládou stanovena na částku 8500,-Kč! Mě je přes 50 let a první plat jsem měl ve svých šestnácti letech. Když sečtu všechny své mzdy za celý život, tak nedosáhnu ani na zlomek odstupného pro jednoho jediného neúspěšného státního úředníka. To je smutné. A také šílené. Opravdu šílené! Lidé s daleko nejprůměrnějším platem nějakých 12000 čistého na toto odstupné dosáhnou za nějakých 85 let práce. Ale nesměli by celou dobu utratit ani korunu. Proboha, uvědomuje si vůbec někdo například ve sněmovně tu absurditu celé situace? A takovýchto "státních služebníků" je u nás několik tisíc. Jeden nese 7 milionů v krabici od bot, jiný 9 milionů odklání, další má 70 milionů křišťálově čistých, jiný 200 milionů v Toskánsku. Teď zrovna policie zabavila v kauze premiérovy milenky částku 150milionů a mnoho kilogramů čistého zlata, ke které se nikdo nehlásí. Asi není pro dotyčného existenční….. Je přece evidentní pro každého kdo umí počítat do desíti, že tohle nemůže žádný daňový poplatník a žádný národ dlouhodobě utáhnout. Můžeme zvedat daně, poplatky, kolky, ceny, služby donekonečna, ale národ padne. Dřív nebo později. Ale padne. Mnoha ekonomům je to už dávno jasné. Sněmovně nikoli.
P.S. Ivo Adler: Je před volbami. Sněmovně je to jedno. Nám to ale nesmí být jedno.