Leden 2013

Drsný útok na zpěvačku fandící prezidentu Zemanovi: Chtějí mě zmlátit!

29. ledna 2013 v 19:19 | David Zápal, Super.cz
Hvězda SuperStar s hlasem jako zvon Leona Šenková (19) doplácí na svoje neuvážené veřejné vyjádření podpory nově zvolenému prezidentu republiky Miloši Zemanovi. Poté, co se ho veřejně zastala na svém Facebooku, snesla se prý na ni snůška sprosťáren, a dokonce i výhrůžek.
"Včera jsem nasadila na zeď svého fanklubu, že jsem ráda za vítězství Miloše Zemana a že je co oslavovat. A moji fanoušci mě skoro napadli, že jsem u nich skončila, když přikládám do ohně chlapovi, co se chová jako buran, a nevolila jsem šlechtice," kroutí hlavou Leona, podle které si ji docela velký počet fandů vymazal z oblíbených stránek. "Navíc mi začaly chodit docela sprosté a výhrůžné zprávy," diví se Šenková.

"Až budete někde tady poblíž zpívat, tak vám rozbijeme hubu, že volíte vesnickýho burana. Vy ani nevíte, koho jste volila. Tak si mě nepřejte. Jste nemožná, že nevolíte šlechtice, ale křupana. Česko jste dostala do zkázy," napsal jí například údajně jeden z anonymních pisatelů. A neměl v tom být sám.
"Nechci se nikoho dotknout, ale snad každý máme svůj názor a je naší povinností ho vyslovit. Pan Karel mi prostě neseděl od první chvíle. Pan Zeman nepůsobí arogantně, jen rád řekne, co si myslí. A to se mi líbí. Nesuďte mě. Já taky neodsoudila fanoušky Karla. Jsem zpěvačka, takže to jde kolem mě," dodala korpulentní pěnice, která už raději kontroverzní status ze stránky odstranila.
P.S. Ivo Adler: Příznivci Karla Schwarzeberga je jedna banda antikomunistů. Tady se nepříjemně odkopali a odhalili svoje fašistické ledví.

Kamila Moučková

27. ledna 2013 v 11:26 | Ivo Adler
Zrovna před chvílí jsem dostal odkaz na jedno video na http://www.youtube.com/embed/tYeafwAnnQo?feature=player_detailpage=
Je to velmi poučné. Kamila Moučková je přesvědčená antikomunistka a její vyjádření ukazuje, kam antikomunismus naši zemi zavedl.

Je po volbách

27. ledna 2013 v 11:14 | Ivo Adler
Skončily historicky první přímé volby prezidenta české republiky. V druhém kole se utkali dva nejsilnější kandidáti: Miloš Zeman a Karel Jan Nepomuk Josef Norbert Bedřich Antonín Vratislav Menas kníže ze Schwarzenbergu, vévoda krumlovský, hrabě ze Sulzu a landkrabě klettgavský. Umístění Miloše Zemana ve finální dvojici se čekalo, umístění Karla Schwarzenberga (Jeho Jasnost knížepán promine, ale jeho celé jméno je přece jen trochu dlouhé) bylo do určité míry překvapením. Tento vývoj však není náhodný. Jednalo se o historický střet antikomunismu a slušnosti. S uspokojením mohu konstatovat, že nenávistná ideologie antikomunismu a její stoupenci prohráli.
Pamětníci si vybaví, jak se v letech 1989-90 antikomunisté houfně označovali za "slušné" lidi a proti nim stáli neslušní komunisté. Ta hranice se lety posouvala a dá se říci, že ve volbách to bylo zhruba 55 % slušných a 45 % antikomunistů. A to je úspěch. Účast Miloše Zemana ve druhém kole byla antikomunistů trnem v oku. Byl, byť jen krátce, členem komunistické strany. A teď proti němu měl stát ve druhém kole druhý exkomunista - kariérista Jan Fischer. Z tohoto faktu se mohli antikomunisté pominout. Jan Fischer se snažil hodně, aby se jim zalíbil, ale že byl osm let v KSČ prostě nemohli antikomunisté přehlédnout. A tak už v prvním kole se objevily antikomunistické výzvy, aby antikomunističtí kandidáti odstoupili a antikomunistické hlasy se soustředili na podporu Karla Schwarzenberga, který se jevil jako nejperspektivnější. I když antikomunističtí kandidáti neodstoupili, ono je také těžké dělat si ze svých voličů a petentů dobrý den, nahánění antikomunistických hlasů se přece jen projevilo a kníže se probojoval do druhého kola.
Vítězství Miloše Zemana je o to cennější, že ve druhém kole se rozběhla bezuzdná mediální protizemanovská kampaň. Všechna naše média nepokrytě fandila Schwarzenbergovi. Až to divákům, čtenářům a posluchačům bylo za tato média trapné. Možná právě bezuzdnost této kampaně způsobila, že Zemanovi přibyly nějaké hlasy. Zároveň se ukázalo, že antikomunismus není zárukou vítězství ve volbách. Lidé už začínají mít antikomunistických výblitků dost. V normálních demokratických poměrech by Schwarzenberg neměl se svým "žbrbláním" šanci na úspěch. Tady se mu ale podařilo pod svou rodovou zástavou shromáždit antikomunisty všech odstínů a díky tomu se probojoval do druhého kola.
Nevím, jaký bude Miloš Zeman prezident. Vím ale, jaký by měl být. Už dříve jsem napsal (v článku o Obamovi), že naše země čeká na prezidenta, který bude lidi sjednocovat a ne je rozeštvávat. Co je rozeštvává, je antikomunismus. Naše vlády, bez ohledu na své politické složení, antikomunismu ustupovali, ne-li mu přímo sloužili. Výsledkem je morální a politická krize naší společnosti, ze které se nemůžeme vyhrabat. A také se z ní nevyhrabeme, pokud antikomunismus bude dominovat, zejména ve sdělovacích prostředcích. Je to antikomunismus, který s sebou přináší pohrdání výsledky demokratických voleb v krajích, kde antikomunističtí křiklouni odmítají společnou vládu sociálních demokratů a komunistů. My jsme pro demokracii, ale musí odpovídat našim představám, jinak ji neuznáváme! To ovšem demokracie přestává být demokracií. Uvnitř antikomunismu vždycky byly fašizující tendence a teď se začínají projevovat.
Netvrdím, že pravice by měla být vyloučena z politického rozhodování. Ono to ani nejde. Ale zrovna tak nejde vyloučit z rozhodování ani levici, komunisty zejména, jak se o to antikomunisté pokouší. Jak vážně to Miloš Zeman myslí se svojí zásadou, že bude prezidentem pro deset milionů, se ukáže brzy, už při obsazování důležitých funkcí, např. soudců ústavního soudu. Miloš Zeman dostal svou historickou příležitost, větší než byla příležitost Václava Klause, je na něm, jak ji dokáže využít. Pokud to dokáže, zapíše se do historie.

Bordel u voleb

25. ledna 2013 v 19:49 | Ivo Adler
Jsem opět u voleb - prezidentských. Teď jsem si odskočil na večeři, volební místnost je nedaleko. A hned jsme při nich zjistili dvakrát bordel. Ten první spočívá v tom, že prý si někteří voliči nechají vystavit voličský průkaz, ten si nakopírují a obráží s kopiemi volební okrsky a opakovaně volí. Věc zřejmě dosáhla větších rozměrů, protože jsme na tuto možnost byli upozorněni telefonátem v průběhu voleb spolu s návodem, jak laicky rozpoznat padělek. V tomto kole prezidentských voleb prý dosáhlo vydávání voličských průkazů mimořádných rozměrů. Že by pokus jak zfalšovat volby?
Druhý bordel spočívá v tom, že na voličských seznamech jsou zahrnuti i voliči, kteří dostali voličský průkaz. Je u jejich jména uvedena poznámka VPP s nějakým číslem (voličského průkazu?). Tito voliči jsou pak z celkového počtu voličů v závěru odečteni. Na význam této poznámky VPP nás ale nikdo neupozornil. Takže jsme je brali jako normální voliče, pokud svého voličského průkazu nevyužili a přišli normálně volit ve svém volebním obvodu. Tím pádem jsme jim rovněž neodebrali voličský průkaz. A nám potom v celkovém součtu hlasů přebývali. Správně to mělo být tak, že jsme jim měli voličský průkaz sebrat, zapsat na zvláštní seznam voličů a pak by to sedělo. Nestalo se tak. Nikdo nás nepoučil. V tomto kole se to stalo třikrát, zrovna mně dvakrát. Museli jsme za těmi voliči dojít, voličský průkaz si od nich vyžádat a pak je zapsat na zvláštní seznam voličů - blbá a zbytečná práce. Ještě tu demokracii nemáme pořádně zmáknutou. Spíš se staráme o to, jestli je vyvěšená vlajka. Budeme na tom muset ještě víc makat.

Hříchy Karla Schwarzenberga

17. ledna 2013 v 12:18 | Adam B. Bartoš, novinář
Protože čeští novináři nejsou schopní napsat o Vás pravdu a pouze Vám podlézají, i když by měli ve skutečnosti poukazovat na nemalé otazníky, které tu od roku 1989 v souvislosti s Vaším působením visí ve vzduchu, napíši tu pravdu o Vás já. A nebude to příjemné čtení.
KAREL SCHWARZENBERG RESTITUJÍCÍ
Kde se vzal, tu se vzal, objevil se v české politice v roce 1989 Karel Schwarzenberg. Český disent podporoval už od roku 1968, například tím, když na svém rodinném sídle v bavorském Scheinfeldu založil s historikem Vilémem Prečanem Československé dokumentační středisko, které shromažďovalo materiály a dokumenty Charty 77 a zakázanou samizdatovou literaturu.
Charta 77 se na jeho zahraničním sídle často scházela, takže není divu, že si čerstvý prezident Václav Havel Schwarzenberga vybral za svého kancléře (tuto funkci zastával v letech 1990 až 1992). Jak se dozvíme z životopisné Schwarzenbergovy knihy, byl ale neoficiálním Havlovým poradcem už od roku 1987, kdy se seznámili.
Už i proto, že Schwarzenberg dokázal zařídit to, co by jinak bylo v posametových poměrech složité - nakoupil pár faxů, Havlovi a Dienstbierovi obleky, aby se v cizině neztrapňovali svými džínami a vytahanými svetry, a poradil lidem z OF, jak se co dělá a jak to na Západě chodí. Pomohl jim otevřít dveře ke svým politickým kontaktům.
V této neformální roli, do které nebyl nikým zvolen, získal na Hradě velký vliv, se kterým se pustil jak do soukromých aktivit (restituce), tak do ožehavých politických témat, která Češi přijímali s rozpaky, ale Schwarzenberg se nad nimi nerozpakoval vůbec (například ponížená omluva sudetským Němcům jako splátka za to, že Charta 77 dostávala peníze kromě CIA také od sudetských Němců).
Schwarzenbergovy restituce jsou stejně tajemné, jako ty Havlovy a čekají na to, až se tématu někdo chopí a pořádně je zmapuje. V zásadě jde o to, že Schwarzenberg neváhal podnikat neuvěřitelné právní kličky, aby podědil, co se dalo a zrestituoval, co bylo možné.
A tak zatímco byl v roce 1960 adoptován svým v Rakousku žijícím strýcem Jindřichem do hlubocko-krumlovské větve Schwarzenbergů, čímž se stal hlavním představitelem rodu a z chudého šlechtice zámožným mužem, protože o dvacet let později mohl dědit majetek v Rakousku, doma po "převratu" se zase hrdě hlásil k biologické větvi, kterou opustil (orlické), protože se zde nabízely pro změnu miliardové restituce.
Podle českého práva ale neměl na restituce nárok, pročež se Schwarzenberg neváhal o majetek soudit a podařilo se mu prosadit, že bylo upřednostněno rakouské právo. České právo totiž říká, že dědická práva po biologických rodičích adopcí zanikají, kdežto rakouské právo je umožňuje. Navíc byl Schwarzenberg adoptován jako dospělý, což české právo taktéž nezná. Neptejme se, jak se to stalo, ale soud si vyslechl znalce na mezinárodní právo a rozhodl se, že se bude postupovat podle práva rakouského. Schwarzenberg tudíž zdědil podstatnou část majetku konfiskovaného orlické větvi a činí si zálusk i na majetek zabavený na základě speciálního zákona "Lex Schwarzenberg", byť se věc komplikuje rodinným sporem s nevlastní (taktéž adoptovanou) sestrou Elizabeth von Pezold.
Je otázkou, do jaké míry pomohlo Schwarzenbergovi jeho výsadní postavení nejbližšího spolupracovníka tehdejšího novopečeného prezidenta Václava Havla v rozjitřené posametové době. Jisté je pouze to, že vyřízení restitučních nároků se událo současně s jeho a Havlovou abdikací. Když se pak Havel stal už jen českým prezidentem, Schwarzenberg s ním v jeho politické dráze nepokračoval. Evidentně nebylo proč - majetek už byl doma.
Stejně tak lze vážně uvažovat o tom, že za Schwarzenbergovým lobbingem pro Lisabonskou smlouvu stály opět tytéž majetkové zájmy, protože Listina práv EU (která je součástí Lisabonské smlouvy) otevírá možnost pro restituce konfiskovaného majetku a tudíž cestu k více než čtyřicetimiliardovému jmění, které stát s odkazem na Lex Schwarzenberg (na který se restituce nevztahovaly) stále vlastní. Někteří lidé z politických kruhů říkají, že právě vidina tohoto tučného sousta je hlavní Schwarzenbergovou motivací a že z ní vyplývají i jeho politické postoje ve vztahu k Evropské unii a k sudetským Němcům.
KAREL SCHWARZENBERG UPLÁCEJÍCÍ
Aby mohl zrestituovat, musel i uplácet, jak později sám přiznal. "Nechme to být. Nešlo o nic velikého. Ale jiná cesta prostě nebyla. Bylo to k uzoufání. A po dvou letech, kdy se všechno zablokovalo... Nebyl to přímý úplatek, šlo řekněme o jistou protislužbu. V té době jsem ještě vůbec nebyl v politice. Dodnes z toho mám špatné svědomí," popsal po letech tento případ, když se "dobrovolně" přiznal médiím. Byla totiž volební kampaň a jistý deník chtěl z toho učinit velkou kauzu. Schwarzenberg ho předešel a raději se přiznal sám, aby ostří kauzy otupil.
Že by z toho měl špatné svědomí, tomu ale nevěřme. Schwarzenberg si totiž z ničeho nic nedělá. Nebyl to ostatně jediný mravní poklesek člověka, který se díky svému urozenému původu a majetku, kvůli kterému prý nemá zapotřebí v politice krást (říkají novináři), stal mediálně hýčkaným objektem se svatozáří.
Pochybnosti nad podnikáním Karla Schwarzenberga vyvstaly už v roce 1997, kdy Schwarzenbeg spolu se svým přítelem Zdeňkem Bakalou (Patria Finance) a francouzskou firmou Pernond-Ricard koupil v privatizaci karlovarskou Becherovku. Třebaže jejich nabídka byla až druhá nejvyšší, stát na dramatickém jednání vlády přiklepl firmu Schwarzenbergovi a spol. většinou jednoho hlasu. Pro hlasovali Schwarzenbergovi známí z ODA a KDU-ČSL.
Becherovce se ale příliš nevedlo a podnik, který měl v roce 1997 zisk 148 milionů, skončil za tři roky poté v mínusu až 140 milionů. Média tehdy psala o tom, že se Becherovka tuneluje státu před očima.
Podivně dopadlo i hospodaření Nadace Bohemiae. Karel Schwarzenberg, který si spolu s Miroslavem Kalouskem hraje na spořádaného hospodáře, v nadaci, kterou v roce 1992 založil, figuroval jako výkonný ředitel. Rok po svém založení přestala však nadace platit daně, aby poté skončila v konkursu s dluhem 3 milionů - na daních. Z velkolepého plánu pravdoláskařů (v nadaci figurovala i jména Vladimíra Dlouhého, Josefa Zieleniece, Michala Lobkowicze, Lucie Pilipové nebo Jana Švejnara), jak do České republiky lákat zahraniční investory, nezbylo vůbec nic. Otázka je, zda to vůbec někdy bylo v plánu.
Nedávno pak vyšlo najevo, že Schwarzenberg například v roce 2002 porušoval mezinárodní zákaz prodeje ryb, když obcházel nařízení, podle kterého nebylo možné prodávat ryby z jeho rybníků, dokud neprojdou laboratorními testy, aby se vyloučila případná kontaminace malachitovou plísní, které v té době zachvátila chovy v několik středoevropských zemích. Schwarzenbergovi se nechtělo dlouho čekat na výsledky testů a tak raději ryby za miliony korun prodal účelově zřízené firmě svého správce, na kterou se už zákaz nevztahoval. Ryby tak prodával vesele dál, zatímco poctiví rybáři své ryby testovali a přicházeli o zisky.
A příklad nejčerstvější, takřka včerejší: Jeden z nejbohatších lidí v zemi i ve střední Evropě vůbec si na opravy svých rybníků žádá několikamilionové dotace od státu. O půl roku ale přešvihnul termín, do kdy měl rybník kolaudovat, pročež by měl tedy dotace správně navrátit. Ale zažádá si na ministerstvu financí o pardon a jeho kamarád Miroslav Kalousek mu to benevolentně promine. Nic se vracet nemusí.
Rovněž s přímostí a čestností to u Schwarzenberga nebude příliš slavné. Jeho fanoušci museli být zklamáni, když politik sliboval odchod z vlády, pokud se do ní navrátí neprávem obviněný, ale o to více médii vláčený předseda KDU-ČSL Jiří Čunek. Čunek se vrátil, ale Schwarzenbergovi se z křesla šéfa diplomacie nechtělo. Nedodržel tak slovo, které dál - buď já, nebo on. Nakonec vše vyřešil šalamounsky - nechal si prý Čunka prověřit detektivní kanceláří Kroll a tím si své setrvání v křesle ministra omluvil, protože zjištění detektivů nic nezjistilo.
Tento případ, který na první pohled vypadá nevinně, ukazuje i další rysy Karla Schwarzenberga. Jednak vyvolává nepříjemné otazníky, proč Schwarzenberg nedůvěřoval českým orgánům a najal si na práci s citlivými údaji státu cizí a netransparentní americkou detektivní agenturu, která má úzké vazby na CIA a FBI (že před 11. zářím měl výkonný ředitel její newyorské pobočky zodpovědnost za bezpečnost WTC, nyní ponechme stranou) a nechal tak místopředsedu vlády a ministra Čunka lustrovat cizími detektivy napojenými na zpravodajské služby. Nevystavil tak zemi bezpečnostnímu riziku? můžeme se oprávněně ptát.
Za druhé případ Čunek ukázal podivnou symbiózu Schwarzenberga s Miroslavem Kalouskem, která vznikla ještě před společným plánem sestavit virtuální stranu TOP 09. Není totiž žádné tajemství, že o odchod Čunka z vlády a z vysoké politiky usiloval především jeho stranický rival Miroslav Kalousek a Karel Schwarzenberg, kterého se přitom spor nijak netýkal, mu sehrál onu službičku, kdy si postavil hlavu a žádal odchod Čunka, jinak prý odejde sám. Můžeme se tak ptát, co za to naopak Schwarzenberg chtěl od Kalouska. A nebo je Schwarzenberg submisivní, nechává s sebou manipulovat a je loutkou v Kalouskových rukou?
Ohromné Schwarzenbergovo bohatství přitom neustále roste. Rod Schwarzenbergů je nejbohatším rodem ve střední Evropě. V Rakousku je druhým největším soukromým majitelem lesů a mezi největší soukromé vlastníky lesů patří i v Česku. Když mu bylo na počátku 90. let vytýkáno, že zrestituoval, co mohl, bránil se tvrzením, že zpět získal jenom část. To může být pravda, ale málo to rozhodně není. Bilance restitucí je totiž pozoruhodná: Orlík, Čimelice, Sedlec, Dřevíč, dva činžovní domy, palác na Novém Městě v Praze, padesátka menších budov, 9500 hektarů lesů a rybníků. To však bylo v devadesátých letech.
Další a další pozemky stále nakupuje. Je to jeho vášeň. Ve svém majetkovém přiznání za předloňský rok uvedl, že si jich za rok pořídil hned třiadvacet dalších, především v jižních a středních Čechách. Podle jiných zdrojů skupuje ve velkém i pozemky na západě Čech. Někdo by se měl investigativně podívat, co všechno Schwarzenbergovi dnes patří. Pak bychom se možná divili.
KAREL SCHWARZENBERG ZRAZUJÍCÍ
Někteří z nás by toto vše mohli Schwarzenbergovi odpustit. Touha hromadit majetek je politikům blízká a málokdo lákání bohatství odolá - dokonce ani ten ne, kdo se zdá být nadosmrti zabezpečen. S jídlem roste chuť a šlechtici mají rozšiřování vlivu a bohatství jaksi ve své modré krvi. Nevadí mi politici, kteří hromadí majetek, protože alespoň nemají čas na zrádcovskou politiku. Nejhorší je ale politik, který hromadí majetek a ještě u toho zrazuje národ. A to je případ Karla Schwarzenberga.
Podívejme se, kterými stranami prošel Karel Schwarzenberg, aby se dostal na své vytoužené místo šéfa diplomacie. V senátních volbách 2004 byl nominován US-DEU, jinak byl ale až do zániku strany členem ODA. Finančně podporoval KDU-ČSL, spolu s dalšími pravdoláskaři chtěl založit stranu Cesta změny, poté se stal výkladní skříní Strany zelených (než se s ní rozkmotřil, protože zradil její program), aby si nakonec založil vlastní stranu TOP 09. Zajímavé je, že ještě dříve, než byl zvolen do křesla ministra zahraničí, žádali v době kolem složitého sestavování vlády po volbách 2006 někteří "věční petenti" v otevřeném dopise pro Schwarzenberga místo ministra kultury. Viewegh, Černý, Svěrák, Peňás a další echtovní pravdoláskaři tehdy tvrdili, že ať už se sestaví vláda taková nebo maková, noblesní šlechtic by tam neměl chybět a pomohl by napravit údajně poškozenou politickou reputaci země. Vidíme tedy, že zde byly snahy Schwarzenberga za každou cenu instalovat do nějaké nové role, což se nakonec podařilo.
Zdá se ale, jakoby tento pán ve svém novém angažmá sloužil všem jiným, než jen českým zájmům. Tu Německu (klidně by jim prodal naše památky), tu Sudetským Němcům (proč by ne, když má sídlo v bavorském Scheinfeldu a je světoobčan, který nějaké hranice státu příliš neřeší), tu Izraeli (má pověst nejvíce proizraelského ministra zahraničí Sedmadvacítky), tu Bruselu (o tom darmo mluvit) či Spojeným státům (podpora radaru - a nebuďme naivní, tyto věci se nedělají zadarmo, podpora teroristického státu Kosovo, podpora války v Afghánistánu, brojení proti zemím, které USA tradičně nemají rády - Barma, Rusko, Kuba apod.)
Snad nejmarkantněji je Schwarzenbergovo posluhování mocným tohoto světa vidět na jeho blízkých vztazích s Bilderberg Group, soukromou vlivovou nadnárodní elitářskou organizací jednoho z nejbohatších mužů planety a nenapravitelného globalisty Davida Rockefellera. Schwarzenberg tajně navštívil (a až posléze byl nucen přiznat účast na) schůzi Bilderberg Group v roce 2008 v USA. V čem se ale liší od dalších pravdoláskařských postaviček, které na podobnou konferenci také zavítaly (Žantovský, Pehe aj.), je to, že Schwarzenberg absolvoval podobných konferencí Bilderbergu hned několik. Mezi méně známé informace patří ta, že svoji premiéru na Bilderbergu si odbyl už v roce 1979 a dále ještě navštívil schůzky v letech 1980 a 1981, jak vyplývá z dodnes dohledatelných seznamů účastníků. Důvod, proč to o něm nebylo dříve známo, je prostý - nikdo ho tehdy nehledal pod jeho celým jménem a coby zástupce Rakouska, kde žil a žije. Karla Schwarzenberga, který se celým jménem zove Karl Johannes Nepomuk Josef Norbert Friedrich Antonius Wratislaw Mena von Schwarzenberg, najdeme v těchto seznamech jako "knížete" nebo také "prince" Karl J. Schwarzenberga z Rakouska. Seznamy prozrazují i to, že byl na setkání jako pozorovatel či přihlížející (observer).
Jakkoli může členství v podobných nadnárodních organizacích na někoho působit jako prestižní záležitost, je ve skutečnosti známkou toho, že politik neslouží zájmům své země, ale je vázán ohledy na své "spolubratry" z této politické "lóže". Protože skupina Bilderberg je bezesporu nástrojem pro uskutečňování agendy Nového světového řádu a usiluje o světovou vládu, jejímž předpokladem je vytunelování pravomocí a posléze úplné zrušení národních států, existuje důvodné podezření, že se Schwarzenberg členstvím v těchto organizacích a svými politickými kroky dopouští poškozování českých národních zájmů. Když totiž Schwarzenbergovo počínání sledujeme, vidíme, že k České republice je loajální jen někdy, a to často spíše proto, aby zakryl neloajalitu v jiných, daleko podstatnějších případech. Dokonce bychom se mohli ptát, zda nebyl přímo za tímto účelem podobnými skupinami jako je Bilderberg dosazen - to je legitimní otázka.
Krom toho se Schwarzenberg účastní zasedání Trilaterální komise, což je dceřiná společnost Bilderbergu. Podle židovské tiskové agentury JTA má také blízko k židozednářskému řádu B´nai B´rith, což by vysvětlovalo jeho proizraelskou politiku, která nemá v Evropě obdoby. Toto téma by ostatně stálo za zmapování, vzpomeňme jen na jeho neúspěšnou misi do Izraele, obhajobu operace Lité olovo, ale i snahy zorganizovat spolu s Alexandrem Vondrou historický summit EU-Izrael, k čemuž nedošlo jen díky neochotě na straně Bruselu. Bývalá europoslankyně Jana Bobošíková dokonce prozradila, že stejná dvojice politiků dala přednost izraelským před českými zájmy, když Topolánkovo potenciální předsednictví Středomořské unii (a tím podporu domácímu exportu do zemí kolem Středozemního moře) vyměnila za možnost vycestovat si na "mírovou misi" do Izraele. Proizraelské sentimenty mají Schwarzenbergové zřejmě v rodině, protože podle téhož článku z JTA měl "Schwarzenbergův otec těsné vazby na židovské podnikatele a byl častým hostem na akcích B´nai B´rith v Praze a první izraelská ambasáda v Československu - a jedna z prvních izraelských ambasád na světě vůbec - byla otevřena v domě Schwarzenbergových rodičů na pražské Voršilské ulici v květnu 1948." Na tom není nic špatného, ale vědět bychom to měli.
Notoricky známé je Schwarzenbergovo poklonkování Bruselu, respektive Francii a Berlínu a odezírání jim z úst a posléze urychlená realizace těchto vyslovených i nevyslovených přání. Tak najdeme Schwarzenberga mezi nejfanatičtějšími zastánci Lisabonské smlouvy, vidíme Schwarzenberga, který ve prospěch cizích mocností zavírá české ambasády všude po světě, skandálně vykládá v zahraničí o tom, jak jsou Benešovy dekrety protiústavní a že je nezruší jen proto, že zrušit nejdou (ale kdyby to šlo, neváhal by), jak horuje pro současnou novelu Lisabonské smlouvy a všechny bláznivé nápady na tzv. hospodářskou vládu EU, které přicházejí z Bruselu. Viděli jsme ho, jak byl nejšťastnější během českého předsednictví Radě EU a jak byl naopak nešťastný z toho, když vláda padla a on o místo přišel. Viděli jsme, jak urputně bojoval o vliv na českou pozici vůči Bruselu ve sporu se samotným premiérem o kompetence. A třebaže už je starý a několikrát údajně zkolaboval na zasedání vlády, neváhal založit novou stranu, aby se do ztracené pozice vrátil, když viděl, že strana, kterou se svými pravdoláskařskými kumpány pro své cíle zneužil prvně (SZ), je po jejich devastačním působení zcela nepoužitelná. To, že se spojil se skandály opředeným Miroslavem Kalouskem, není projev žádné politické naivity nebo krátkozrakosti - oba politici si totiž ve své až chorobné touze po moci mohou podat ruce.
Zmínit by se měla i podivná Schwarzenbergova role v omluvě sudetským Němcům a ve vyjednávání s nimi. Schwarzenberga zde usvědčuje jeho vlastní životopisná kniha, kterou napsala redaktorka jeho vídeňského časopisu Profit (takový rakouský Respekt), čili životopis autorizovaný a ryze oslavný, ve kterém se dočteme o tom, kterak Schwarzenberg navrhoval dokonce úplné navrácení majetku i návrat samotných sudetských Němců a další nepředstavitelné jednostranné kroky, které jen díky neprůchodnosti na českém politickém kolbišti nakonec nedošly naplnění. Zřejmě ale chtěl, aby toto jeho počínání bylo pro budoucí generace zdokumentováno a tak se jím rád svému životopisci pochlubil.
Bylo to v květnu 1991, kdy Václav Havel společně s německým kancléřem Helmutem Kohlem vypracoval v rozhovoru mezi čtyřma očima pětibodový balíček. Ten mimo jiné navrhoval pro sudetské Němce možnost návratu, získání státního občanství a na jeho základě i možnost získat prostřednictvím kuponové privatizace půdu a majetek. Nabídka to byla tak velkorysá, že ji Havel raději ani nepředstavil veřejnosti. Naštěstí pro republiku neinformoval ani Kohl o tomto návrhu svého ministra zahraničí ani předáka sudetských Němců, čímž nechal návrh vyznít do ztracena. Iniciátorem těchto jednání byl právě Schwarzenberg. Protože českoněmecké rozhovory kvůli tomu uvízly na mrtvém bodě (bylo tehdy léto 1991), Havel opět vybavil svého kancléře potřebnými kompetencemi a vyslal ho do Kohlova letního sídla v St. Gilgen, aby rozhovory oživil. Jednání probíhala i na schwarzenbergském sídle v bavorském Scheinfeldu. A byl to opět Schwarzenberg, který stál za s rozpaky přijímaným Havlovým gestem, které učinil ještě předtím, než se stal československým prezidentem. Soukromý dopis tehdejšímu prezidentovi Spolkové republiky Německo Richardu von Weizsäckerovi, ve kterém se Havel omluvil sudetským Němcům za poválečný odsun, proběhl prý na Schwarzenbergovo doporučení.


Hospodářska krize v EU se netýká zbrojniho prumyslu

16. ledna 2013 v 9:42 | Jana Gruberová
Přestože sousloví "hospodářská krize" se skloňuje ve všech pádech, některým sektorům se zcela vyhýbá. Jedním z nich je evropský zbrojní průmysl. Po přechodném útlumu před dvěma lety licence na vývoz zbraní ze zemí Evropské unie v roce 2011 naopak vzrostly o 18,3 procenta a objednávky překonaly částku 37 a půl miliardy euro. Zbraně a vojenský materiál se předloni exportovaly do nejkonfliktnějších oblastí naší planety - na Blízký východ a do Asie, zatímco vývoz do Spojených států amerických polevil, píše pro italský webový portál unimondo.org Giorgio Beretta, analytik organizace Rete Disarmo (Síť odzbrojení).
Data o zbrojním exportu vyplývají ze XIV. výroční zprávy o kontrole vývozu vojenských technologií a zařízení, kterou vždy v závěru roku - vloni to bylo 14. prosince - publikuje Evropská unie. A to v naprosté tichosti - bez jakékoliv tiskové konference, oficiálního prohlášení evropských institucí či mediálního zájmu. Evropské vlády si nepřejí zveřejněním více než čtyř set stránkového raportu budit příliš pozornosti.
Důvodů je několik - zpřístupněné údaje jsou v prvé řadě zastaralé. Prosincová zpráva uvádí počty vývozních linencí (licences) a konkrétních dodávek zbraní (exports) za rok 2011. Jak vidno, bruselským úředníkům trvá celý rok než sesumírují čísla z jednotlivých národních relací. Se zprávami o vývozu brambor či řepy jim to obvykle jde poněkud rychleji, poznamenává italský analytik. Navzdory tak pečlivému dlouhodobému zpracování jsou předestřené údaje nekomple tní. Z nepatrné poznámky na osmé stránce raportu se totiž dozvídáme, že "některé státy nemohly dodat údaje" o skutečném objemu svého zbrojního exportu. Nejde přitom o okrajové výrobce - kromě Belgie, Dánska, Polska, Řecka či Irska data nedodaly Německo a Velká Británie, tedy dva z nejvýznamnějších světových vývozců zbraní. Po čtrnácti letech od přijetí příslušných evropských směrnic nelze uvěřit, že by tyto státy ještě měly "technické potíže" s katalogizací zbraní. Jejich vlády navíc musí předkládat detailní výroční relace svým parlamentům. Evropská unie se chce spíše vyhnout choulostivému porovnávání zbrojního exportu různých členských států a jeho sporných destinací, píše Giorgio Beretta.
Hlavním zákazníkem evropských zbrojovek se v roce 2011 stala Saúdská Arábie. Členské státy EU do pouštního království vyvezly zbraně za více než 4,2 miliardy euro. Za druhým největším nákupcem nemusíme příliš daleko - Spojené arabské emiráty nakoupily za téměř dvě miliardy euro (1,9). Evropské země si touto vítanou směnou alespoň zaplatí účty za elektriku. Není tudíž náhodou, že navzdory lidovým hnutím na severu Afriky byl autorizován vývoz do států s rozsáhlým nerostným a energetickým bohatsvím jako jsou Alžírsko (815 milionů euro, více než polovina z Itálie ) či Maroko (355 milionů euro, zejména z Francie). Vzhledem k násilným střetům však překvapují však vývozní licence do Egypta (303 miliony euro), Tuniska (16,5 milionu euro) a dokonce Libye. Na ni přitom bylo v roce 2011 uvaleno zbrojní embargo. Přesto sem z Evropy putovaly zbraně za 34 milionů euro, z toho téměř polovina francouzských.
Evropská unie obchoduje se zbraněmi také v asijských ohniscích napětí - Indii (1,5 miliardy euro) a Afghánistánu. Posledně jmenovaná země, která se doposud nachází pod částečným zbrojním embargem, přitom v předloňském roce dovezla rekordní objem vojenského vybavení v hodnotě téměř půl miliardy euro (465 milionů). Větší část těchto dodávek ( za 346 miliony euro) se přitom v bruselských tabulkách halí pod všeobecnou kolonku "energetický materiál", původem z Estonska, uzavírá analytik italské organizace "Síť odzbrojení".

Prezidentské volby a hladovka

12. ledna 2013 v 19:51 | Ivo Adler
Tak nám skončilo historicky první kolo přímé volby prezidenta České republiky. Do rozhodujícího duelu postoupili dva kandidáti: Miloš Zeman s 24,2 % hlasů a Karel Schwarzenberg s 23,4 % hlasů. Rozdíl velice těsný. Dvojicí v závěsu jsou Jan Fischer s 16,4 % hlasů a Jiří Dienstbier s 16,1 % hlasů. Co je na tomto výsledku zajímavé a o čem žádný komentátor nehovoří?
Výsledek prvního kola je propadákem antikomunismu. V televizním medailonku odpovědělo na otázku, zda by jmenovali vládu se zastoupením komunistů, pět z devíti finálních kandidátů. Čtyři odpověděli, že nikoliv. Ani jeden z nich nepostoupil do závěrečného kola. Karel Schwarzenberg mě mile překvapil, když odpověděl, když odpověděl, že náš právní řád neumožňuje prezidentovi, aby nejmenoval vládu, vzešlou z řádných demokratických voleb. Čtyři antikomunistická hovada - Fischer, Sobotka, Roithová a Franz odpověděli, že takovou vládu by nejmenovali. Tím povýšili svou zvůli nad náš právní systém. A to je příčina toho, že Jan Fischer propadl. Lidé už mají dost neustálého antikomunistického štvaní a těmto kandidátům vystavili v prvním kole stop.
V této atmosféře se nelze divit, že skupinka jihočeských studentů si vynucuje štafetovou hladovkou nerespektování výsledků demokratických voleb do krajského zastupitelstva. Hubou se jistě k demokracii hlásí, ve skutečnosti ji pošlapávají. Organizování nátlakových akcí za odmítnutí výsledků voleb je stejné, ne-li horší než nátlakové akce komunistů v únoru roku 1948. V únoru roku 1948 o žádné výsledky voleb nešlo, šlo jen o to, zda bude či nebude přijata demise pravicových ministrů. K tomu, aby přijata byla, komunisté využili nátlakových akcí, ale nebylo to popření výsledků voleb ani pošlapání tehdejšího právního řádu. Bylo to jen jeho důsledné využití. Ta nezákonnost přišla až potom. Kdo dneska říká, že by výsledek voleb nerespektoval nebo ho nerespektuje, chová se hůř než komunisté v únoru 1948.
Antikomunisté samozřejmě budou tvrdit, že komunisti jsou pootevřené dveře k návratu do totalitní minulosti. Blbost. Zárukou proti totalitě je uplatňování demokratických principů a norem v našem každodenním životě. Jen sebevědomý občan v demokratickém prostředí je zárukou toho, že nezvítězí žádný totalitní režim. Na problém uplatňování demokratických principů v každodenním životě občanů jsem upozornil všechny prezidentské kandidáty. Jen tři z nich mi odpověděli (resp. jejich štáby): Fischerová, Okamura (tehdy ještě patřil mezi kandidáty) a --- Schwarzenberg. Ostatní se na to vysrali. Mám-li se rozhodovat mezi Zemanem a Schwarzenbergem, bude to těžká volba. Zeman je sebestředný náfuka, Schwarzenberg senilní cizácký dědek. Mimochodem, volil jsem Dienstbiera. Ale ještě nedozrál. Snad příště. Potvrzuje se tak moje teze, že ČSSD chybí osobnosti. Mezi Zemanem a Schwarzenbergem upřednostním Zemana. Není sice nic moc, ale aspoň je mu rozumět.

Amnestie

3. ledna 2013 v 13:39 | Ivo Adler
Tak nám pan prezident nadělil do Nového roku amnestii. Její obsah je velice pochybný a to z několika důvodů. Nechci vypočítávat všechny důvody, moje právnické vzdělání je velice skrovné, ale stačí vzít v potaz zdravý rozum. Tak například omilostněni jsou všichni, vyšetřování jejichž případu se vleče příliš dlouho - 8 a více let, ať už spáchal co spáchal. Co je to za blbost? Když bude mít zločinec výdrž, bude vyšetřování protahovat a vyhýbat se mu třeba pobytem v zahraničí a jinými způsoby, tak se nakonec dočká, že vyvázne bez trestu. Další nehorázností amnestie je, že s amnestií padají nároky poškozených na odškodnění. Dostal jsem amnestii, žádné náhrady škody platit nemusím. Taky dobrý. Rozuměl bych tomu, kdyby se vězni pustili z kriminálu na svobodu. Beztak jsou naše věznice jako sanatorium. Důchodci v domovech důchodců nemají takovou péči jako vězni v kriminále. Jeden z amnestovaných už se stačil vyjádřit: vězení jako prostředek nápravy? Ani náhodou. Na to je vězení příliš mírné.
Věřím tomu, že ve věznicích je přetlak, vězení jsou přeplněná a vězeňské správě chybí peníze. Ale řešit to amnestií je blbost. Problém u nás je, že se všechno řeší vězením. Málo se využívá jiných trestů. A to nemyslím nějaké veřejné práce nebo domácí vězení, ale jiné, citelnější postihy. Na prvním místě propadnutí majetku a vysoké pokuty. Takové tresty by do státního rozpočtu peníze přiváděly, místo aby je ze státního rozpočtu odčerpávaly v podobě nákladů na vězeňství. Jezdíš jako hovado (silniční pirát Trpišovský)? Tak ti to auto zabavíme a ještě tě na deset let zakážeme řídit. Trpišovský je mimochodem za stejný trestný čin odsouzen už podruhé. Teď bude amnestován, tak může v této trestné činnosti pokračovat. Dara Rolinc. Vdova po oběti její jízdy ztrácí nárok na odškodnění. A jestlipak Daře už sebrali ten řidičák? Na kom se mají postižení hojit? Na státu, který je o možnost finanční náhrady připravil? Je evidentní, že tresty odebrání řidičáku nebo zákazu výkonu povolání jsou využívány naprosto nedostatečně. Zato se hloupě experimentuje s domácím vězením. Je znám případ jednoho potrestaného, snad prvního, který měl domácí vězení s náramkem na noze v chatě kdesi na Šumavě. Blbost na entou. Ten člověk žil sám, bez rodinného zázemí a opatřit si životní potřeby byl pro něj obrovský problém. Navíc ho musela jezdit kontrolovat nějaká ta mediační a probační služba. To se jí ta kontrola pěkně prodražila. Tak si nakonec justiční orgány řekly - a my ho radši zavřem. A bylo po domácím vězení.
O návratu amnestovaných do normálního života lze s úspěchem pochybovat. Dokladem toho, že jeden z propuštěných se už stačil porvat a už je zase ve vazbě, jak o tom informovala televize. Informování sdělovacích prostředků je kapitola sama o sobě. Televize informuje, jak příbuzní čekají na propuštěné, jak si padají do náruče a jak to oslavují. Z kriminálníků se tak stávají mediální hvězdy. Docela by mně zajímalo, jaké procento amnestovaných tvoří Cikáni. Pochybuji, že to někde zveřejní. Byl by to totiž rasismus. Podle televize je jich dost. Způsob, jakým televize informují, mně nepřekvapuje. Když hlavní zprávou v televizním zpravodajství komerčních televizí je informace, kde kdo koho přepadl, okradl neb zabil, kde se stala jaká dopravní nehoda nebo živelná katastrofa, pak se taková příležitost, jako je amnestie, musí využít do mrtě. A pak se křečovitě hledají na začátku roku pozitivní informace, aby ten pohled na společnost nabyl tak pesimistický. Jenže stará lidová moudrost praví: psí ocas žehli, kruť nebo napařuj, stejně ho nenarovnáš. A to platí i pro naši současnost.