Demonstrace na Václaváku

22. dubna 2012 v 13:40 | Ivo Adler
Včera (21. 4.) svolali odboroví předáci za spolupráce občanských iniciativ manifestaci na Václavské náměstí s ústředním heslem STOP VLÁDĚ. Účast kolem 100 000 lidí. Největší účast na veřejné akci od Listopadu 1989. Právě do souvislosti s Listopadem 1989 je třeba včerejší demonstraci dát. Sen antikomunistických blbců o polistopadovém ráji se rozplynul. A lidi jsou nasraný. Demagog Kalousek tvrdí, že k vládním reformám není alternativa. Samozřejmě, na dluh se nedá žít do nekonečna. A my na dluh žijeme. Proto je pro řadu lidí kapitalismus tak krásný. Utrácet a nemuset platit - jako v té lidové písničce: my si dáme nalít, on to někdo zaplatí. Kalousek (a jiní) má pravdu - musí se šetřit. Klíčová otázka ale zní - jak šetřit a na kom.
I Kalousek připouští, že se budou muset zvýšit daně bohatým - progresivní zdanění podle výše příjmů. Čím vyšší máš příjem, tím vyšší procento daní budeš platit. Zatím se tomu pravice bránila jako čert kříži. V tom se projevuje její třídní charakter - nadržovat bohatým. A tak zatímco bohatí už pomalu nevěděli, za co mají utrácet, chudí obracejí každou korunu dvakrát. A v konfrontaci s životním stylem elity jsou nasraný. Pravice usilovně tvrdí - nemůžeme progresivně zdaňovat bohaté, protože by neměli na investice (o rozmařilém životním stylu se nemluví) a tudíž na nové pracovní příležitosti; náš hospodářský růst, motor budoucího blahobytu, by byl podvázán. Argumentuje se tady srovnáním dvou zemí v poválečném období - Velké Británie a Německa (západního). Velká Británie měla vysoké zdanění a její ekonomika skomírala, kdežto Německo mělo zdanění nízké a jeho ekonomika raketově rostla.
Tohle srovnání dneska neobstojí. Je to dáno tím, že dnešní ekonomika je globální a zisk vytvořený v jedné zemi se vesele přelévá do jiné země a zemi původu nepřispívá ničím. To buď vládní ekonomové ví a lžou nebo to neví a pak jsou blbci. Navíc zisk neznamená automaticky nové pracovní příležitosti. Já svůj zisk přece můžu investovat do uměleckých děl, o kterých předpokládám, že jejich cena poroste, do nemovitostí, drahých kovů a kamenů, starožitností, ba dokonce i do drahých vín. O možnosti investovat v zahraničí jsem už mluvil. Proto tvrzení o potřebě nízkých daní pro bohaté je lež, která kalkuluje s neznalostí občana. Nebo že by byl Kalousek takový vůl? To se mi nechce věřit. Praxe naopak ukazuje, že investičně nejstabilnější jsou skandinávské země, kde je zdanění vysoké. Navíc - jsou investice takovým motorem ekonomiky, za jaký jsou vydávány? Stejným, ne-li účinnějším motorem ekonomiky je spotřeba. Když bude spotřeba, bude poptávka nejen po zboží, ale i po pracovní síle. A tady je úskalí vládní politiky. Snižovat spotřebu jejím zdaněním prostřednictvím daně z přidané hodnoty může naopak hospodářský růst podvázat a my se budeme potácet v nulovém růstu, možná celé roky, jako Amerika po hospodářské krizi ve třicátých letech. Řešením proto je zvýšení daní bohatým a zvyšovat daň z přidané hodnoty s chirurgickou obezřetností.
Ani tvrzení, že bez nízkých daní nebudou prostředky na nové investice neobstojí. Úspory obyvatelstva stále rostou, tam je peněz dost a přitom jsou znehodnocovány inflací. Peněz na investice je dost, co ale chybí, to jsou smysluplné projekty, které by zajišťovaly návratnost investic. Kdy má dneska milion v bance, těžko najde investici, která by "utekla" inflaci. Na samotném vkladu v bance investor jenom prodělává. Jsem pro podporu investic, ale ne cestou nízkého zdanění. Daně budou vysoké, ale když chceš investovat, vytvářet nové pracovní příležitosti, tady a ne bůhví kde, tak ti to z daní odečteme. Investice v Americe jsou nám hovno platné. Tady je cesta z našich ekonomických potíží.
Nemohu se bez výhrad podepsat ani pod levicovou politiku. Je potřeba mít vyrovnaný rozpočet a nežít na dluh. Rozdávání cestou bezplatného školství, zdravotnictví a velkorysých sociálních dávek v dnešní době neobstojí. Bezplatná spotřeba veřejných statků vede k jejich plýtvání. U školství je to zvlášť zjevné. U nás studenti zadarmo vystudují a pak jedou svoji pracovní sílu prodat buhví kam. A my přijdeme zkrátka. Školství, minimálně vysoké, musí být za úplatu. Bezplatné mohlo být tehdy, když byla národní ekonomika uzavřeným celkem a co doma vystudovalo, to se také na domácím trhu uplatnilo. Tak tomu už dávno není. Že tohle levice nebere v úvahu, to mi opravdu vadí. Pořád se totiž považuji za ekonoma. V našem politickém spektru chybí strana, která by měla ekonomický program podle mého gusta.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama